Od zemlje izvoznika svinjskog mesa i mleka, mic po mic, postali smo uvoznici.
U sektoru stočarstva vladaju uvoznici, trgovci i nemoćna državna administracija. Sve se događa lako jer nemamo Upravu za stočarstvo, a pretendujemo da ova grana sa 25% učešća u poljoprivrednoj proizvodnji dosegne 40%. Kada je pre par godina Udruženje Agroprofit iz Novog Sada predložilo da se pored Uprave za stočarstvo u poljoprivredu uvede i ombusman za hranu, sa čim je upoznat i Predsednik Aleksandar Vučić. Predsednik je od Ministarstva poljoprivrede zatražio odgovor na ovaj predlog, i pomoćnik ministra dr Nenad Katanić je odgovorio Udruženju i Predsedniku Vučiću da sve što je Udruženje predložilo Ministarstvo radi i da ombusman i Uprava nisu potrebni. Isti predlog je ponovljen i kod poslednjih izbora i to vladajućoj stranci misleći da ona može lakše “progurati ove ideje”. Ali i to nije prošlo, i ostali smo bez organizacionog poboljšanja u sektoru hrane i stočarstva.
SPOLJNOTRGOVINSKA RAZMENA STOČARSKE PROIZVPODNJE ZA PERIOD 2024.GODINA/2023.GODINA

Naši uvoznici, uz lako dobijene dozvole, dnevno su za uvoz mesa i mleka, prasadi… trošili 1.780.000 evra, a našu robu prodavali smo za 693.152 evra.
Tabela o uvozu i izvozu pokazuje da smo duboko utonuli u trgovačke vode, i da se zahvaljujući tome položaj stočara u Srbiji znatno pogoršava i pored velikih izdvajanja novca od poreskih obveznika, gotovo, za sve grane ove proizvodnje.
Jedina oblast koja je ostvarila napredak je priplodno tovno govedarstvo sa oko 25.000 krava u čistoj rasi. Prema poslednjim podacima u više od 600 sela u Srbiji, nemamo ni jednu kravu, a utovljene junadi će biti u ovoj godini tek za naše potrebe (oko 126.000 grla) i za minimalan izvoz.